Ordu Çaybaşılılar Derneği
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM TÜZÜK

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÇAYBAŞI İLÇESİNİN TARİHÇESİ

ÇAYBAŞI İLÇESİNİN TARİHÇESİ

Tarih 24 Nisan 2009, 01:54 Editör Harun Aydoğdu

İlçemizin tarihi

ÇAYBAŞI İLÇESİNİN TARİHÇESİ          

 

           Çaybaşı İlçesinin tarihi Karadeniz tarihiyle aynı paralelde gitmektedir. İlçe sınırları içinde Karadeniz bölgesine egemen olan bütün halklar yaşamıştır. Bölgede Halip (Kalip) Mariyadin (Kokan) ilk egemen halklar olarak bilinmektedir. Eski Yunanlılar çeliği ilk bu bölgede organize yaşayan insan topluluklarından almışlar ve bundan sonra Karadeniz bölgesi ilgi odağı haline gelmiştir. Anadolu' ya hâkim olmak için gelen istilacı kavimlerin gelişlerinde yerli kavimler Karadeniz dağlarının güney kısımlarına giderek burada 11. yy sonlarına kadar yaşamışlardır.


           Hititler devrinde bölgenin güneyindeki ovalarda yaşayan kavimler mağaralara taşınarak çok ilkel bir yaşam sürdüler. Çaybaşı çevresinde bu yaşantı izlerine rastlanmaktadır. M.S koloni şehirleri kurmaya önem verilmiş ve Amisos (Samsun) , Oneo (ünye) Karasusu (Giresun) gibi bölgemizin önemli şehirleri koloni ketleri olarak önem kazanmıştır. Ayrıca bölgede M.Ö kurulan Pontus devletinin izleri de hâkimdir.

 

           Osmanlı İmparatorluğunun ilk yıllarında Cenevizlerin hâkimiyetinde olan bölge Fatih Sultan Mehmet’in Karadeniz seferiyle Osmanlı hâkimiyetine girmiş ve o tarihten sonrada hep Türklerin hâkimiyetinde kalmıştır.  


            Bölgede yaşayan yerli halkın yanında ilçemizde yaşayan halkın büyük kısmı 1778 - 1779 Osmanlı - Rus savaşından sonra Kafkaslardan (Batum) gelip Köklük, Akbaba, 1960 lı yıllara kadar Çilader olarak anılan ve Çağlayan, Çınar, Çandır Mahallelerinden oluşan şimdiki Çaybaşı Merkezinin bir kısmına yerleşmişlerdir.          

 

           Çilader isminin menşei “Osmanlı devletinin son dönemlerinde Üretimin çok düşük, yetişkin insanların askerde, cephelerde bulunması nedeniyle, yorgun ve fakir düşen halkın büyük çoğunluğunun bir yandan yoksullukla bir yandan da Ermeni ve Rum çeteleri ile mücadele etmek zorunda kalmış olması ve bu mücadelenin kazanılmasında halkın çok çile ve eziyet çekmesinden dolayı yöreye çile çeken manasında “Çileder” adının verildiği rivayet edilmektedir. Çileder adı zamanla Çilader olmuş ve 1961 yılında Çilader ismi de Türk Dil Kurumunca Akçay ile Curi Çayları arasında yer alması nedeniyle ÇAYBAŞI olarak değiştirilmiştir.

           İlçemizde yaşayan insanların diğer bir kısmının ise mazisi daha eskilere, Danişmend’lilere dayanır. Danişmentliler Anadolu Selçuklularına bağlı olarak 1095 -1175 tarihleri arasında Türk Devletinin bir parçasını teşkil etmişlerdir. Devletin kurucusu Emir Gazi Danişmend Taylı Bey'dir.

           Danişmend Taylı Bey, Anadolu'nun fethine katılan ve Selçukluların kurulmasında rol oynayan büyük bir komutandır. Kurduğu beyliğe Danişmend adı verilmiştir. Bu beyliğin hakim olduğu yerler Sivas, Tokat, Amasya ve civarıdır. Danişmend Bey bu bölgeye tamamen hakim olabilmek için beyliğini sahile doğru yaymaya çalışıp, ağır fakat kuvvetli bir şekilde Niksar’ dan itibaren Ünye, Fatsa, Korgan ve Aybastı ile Mesudiye bölgelerini ele geçirmiştir.

           Danişmend Sultanlarından Melih Gazinin oğlu Emir Nizamettin Yağı Basan, 1197 yılında Niksar üzerinden Ünye’ ye inerek Ünye ve Bafra’ ya kadar sahili işgal etmiştir. Ertesi yıl bir anlaşma ile Ünye’ den Bafra’ ya kadar işgal ettiği sahil topraklarını Bizans’ a iade eden Yağı Basan’ın Ünye’nin Tekkiraz Kasabası yakınında bulunan kendi adını taşıyan köyde (Yağıbasan) karargâh kurduğu ve seferlerinin buradan yaptığı kuvvetle muhtemeldir.

           Danişmend'lilerin Yağı Basan zamanında (1142 - 1164) Ünye’nin yukarı bölgeleri (Çaybaşı, İlküvez, Tekkiraz, Akkuş) ile Fatsa, Aybastı arasındaki dağlık araziye hakim oldukları, bu bölgedeki Danişmend' lilere ait köy ve yer adlarından anlaşılmaktadır.

           Halkın büyük bir kısmı bu zamanda gelip, bu bölgeye yerleşmişlerdir.


                                   CUMHURİYET DÖNEMİNDE ÇAYBAŞI

           Çileder adıyla kurulan köy daha sonra Çilader olarak adını değiştirmiş ve 1930 yılında devletin ilk yatırımı olan karakol hizmetini alarak İkizce ve çevresine de hizmet vermeye başlamıştır. 1952 yılında Çilader köyüne ilk kır pazarı açılmış, pazaryeri etrafında hızlı bir yapılaşma meydana gelince 1955 yılında Nahiye (Bucak ) Unvanını almıştır. 1960 yılında İl Genel Meclisi kararıyla adı ÇAYBAŞI olarak değiştirilmiş ve
1972 yılında Sarıcaerik köyü ile birleşerek Belediye kurulmuştur. 21 Mayıs 1991 yılında TBMM kararıyla ilçe hüviyetine kavuşmuştur.

Bu haber 7540 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ÇAYBAŞI

VEFAT - BAŞSAĞLIĞI

VEFAT - BAŞSAĞLIĞI Ayrıntılar ...

VEFAT HABERİ

VEFAT HABERİ Köklük Mahellesi düztarla mevkiinde ikamet eden
Mustafa Çalık Mustafa Çalık
DERNEKLERİN ÖNEMİ
Mustafa Aydoğdu Mustafa Aydoğdu
ORDU ÇAYBAŞILILAR DERNEĞİ

ANKET

PROĞRAMLARIMIZDAN EN BEĞENDİĞİNİZ HANGİSİDİR.
Tüm Anketler

HAVA DURUMU - ORDU

ORDU

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ

»Aktif 17  
»Bugün 712  
»Toplam 4879802  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.229.142.91
» Bu sitemizi ziyaretiniz

Her hakkı Ordu Çaybaşılılar Derneğine aittir izinsiz kullanılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi