ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM TÜZÜK

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

İLKÜVEZ BELDESİNİN TARİHÇESİ

İLKÜVEZ BELDESİNİN TARİHÇESİ

Tarih 23 Nisan 2009, 22:59 Editör Harun Aydoğdu

İLKÜVEZ BELDESİNİN TARİHÇESİ

İLKÜVEZ BELDESİNİN TARİHÇESİ

1840-1850 yıllarında bugünkü Erzincan ilimizin Kemah ilçesinden 4 akraba bugünkü Akkuş ilçemizin Çayıralan beldesine gelirler.Bunların iki tanesi bugünkü İlküvez kasabasının Mollalı mahallesine bir kolu Taşkesiği mahallesine göç ederler.Yıl 1890 daha sonra bu kardeşler bu bölgeye yerleşerek Devecik Beldesi,Kapılı,Göksu ve Köklük köylerine yerleşerek bu bölgede çoğalırlar.
Cumhuriyet kurulduktan sonra bugünkü Köklük Köyümüzde ve Akkuş!a bağlı taz yaylası keltepe mevkiinde yaşayan Ermeniler yöre halkına mezalim yaptıkları sayılar 2-3 tane kalan yaşlılarımız tarafından anlatılmaktadır.Cumhuriyet yıllarında bahsettiğimiz bu insanlar Demokrasinin verdiği olanaklardan faydalanarak idari yapılanmaya gitmişler ve Taşkesiği köyü,Mollalı köyü,Devecik köyü,Göksu ve Kapılı köyü köy statüsünü alarak 1976 yılına kadar gelmişlerdir.
1974 yılında Mollalı köyü Taşkesiği köyü birleşerek İlküvez Belediyesi adı altında bugünkü kasabamızı teşkil etmişlerdir.1976 yılında ilk yerel seçimler yapılmış Mehmet Tombaş ilk belediye Başkanı seçilmiştir.Bu görevini 2 dönem sürdürmüştür.1984 Yerel seçimlerinde Hasan Ertekin seçilmiştir.Ve bu görevi 3 dönem yürütmüştür,1999 yerel seçimlerde İsmail Karayiğit seçilmiş ve halen 2 dönem devam etmektedir.7000 nüfuslu İlküvez beldemiz Güzelyurt merkez mahallesi olmak üzere Taşkesiği mahallesi,Aşıklı mahallesi,Çakıllı mahallesi,Yaraş mahallesi,Cevizliyatak mahallesi,Koztepe mahallesi.Mollalı mahallesi Yivdinlikardı mahallesi olmak üzere 9 mahalleden oluşmaktadır.Halkın geçim kaynağı genel olarak şöyle sıralanabilir.Fındık tarımı,Halı dokumacılığı,az da olsa Hayvancılık ve erkeklerin gurbete gidişi olarak sıralanabilir.
Kasabamızın denize yüksekliği 1050 rakımlı olup Çaybaşı ilçemize 14 km Ünye ilçesine 42 km uzaklıkta olup çevremizde Akkuş ilçesi ve köyleri Akpınar, Salman, Pelitliyatak, Devecik ve Yoğunoluk Beldeleri ve köyleri tamamına yakını ile yol ağımız bulunmaktadır.
Beldemizde kış ayları yoğun kar yağışı ile geçmektedir. Yazları ise serin ve yayla havası içersinde geçmektedir.Genç nüfusun yoğun olduğu beldemizde işsizlikten dolayı büyük illerimize göç olmaktadır.
Beldemizde 1 adet Çok Programlı Lisemiz eski binada 1 kısmıda Belediyemizin temin etmiş olduğun binada 8 yıldır eğitim vermektedir.Ayrıca 2 tane bağımsız okul (İlküvez İlköğretim Okulu ve İlküvez Taşkesiği İlköğretim Okulu) olmak üzere 4 adet okulumuzda eğitim verilmektedir.
Beldemizde ibadete açık ve moderm olarak yapılmış 5 adet cami ve 8 adette mescit bir adet te Kur’an kursumuz bulunmaktadır. Beldemizde 1 adet sağlık ocağımız olup çevremizi geniş olması sebebiyle çevre köyleri ve beldemizin sağlık hizmetlerini de yürüttüğünden dolayı hasta yoğunluğu çok olmaktadır.Bu sebeple zaman zaman doktor sıkıntımız olmaktadır.Ayrıca beldemizde 1 adet modern olarak yapılmış jandarma karakolumuz bulunmaktadır.Belediye olarak ta iş makinesi parkı 2 adet dozer,3 adet damperli kamyon,1 adet kaya delici kompresör,1 adet paletli kepçe,1 adet kazıcı ve yükleyici kepçe,1 adet greyder,1 çöp aracı,1 adet İveco yolcu otobüsü,1 adet itfaiye,1 adet arazili pikap,1 adet cenaze aracı,1 adet makam aracı olarak hizmet vermektedir.Belediyemizin yol çalışmaları %95 olarak bitirilmiş geri kalanı ise çalışmalara devam etmektedir.

İLKÜVEZ BELDESİNİN ADI NEREDEN GELDİ?

Geçmiş tarihlerde kasabamızın bugünkü kurulduğu yer ıssız bir yer olduğundan yaylacıların geçiş yolu olarak kullanılmaktadır.Burada halk arasında yaygın olarak bilinen (üvez)meyve ağaçları varmış.Yaylacılar burayı birbirlerini bekleme noktası olarak kullanmışlardır.İlküvez adı buradan gelir.İlküvez:erken meyve veren ağaca denir.

EKOMOMİK ZİRAİ HAYAT

Bölgede hayvancılık az gelişmiştir.Bazı evlerde ancak ihtiyacı karşılamak için bir veya birkaç inek beslenmektedir.Ayrıca az sayıda kümes hayvancılığı da yapılmaktadır.Halıcılık bölgede geçim kaynakları arasında önemli yer tutar. Bölge ekonomisi için fındık üretiminin de önemli bir yeri vardır.

Bu haber 8237 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GENEL

29 ARALIK 2018 TARİHLİ PROĞRAMIMIZ

29 ARALIK 2018 TARİHLİ PROĞRAMIMIZ ayrıntılar ...

ŞEHİTLERİMİZ VAR

ŞEHİTLERİMİZ VAR Ayrıntılar ...
Mustafa Çalık Mustafa Çalık
DERNEKLERİN ÖNEMİ
Mustafa Aydoğdu Mustafa Aydoğdu
ORDU ÇAYBAŞILILAR DERNEĞİ

ANKET

PROĞRAMLARIMIZDAN EN BEĞENDİĞİNİZ HANGİSİDİR.
Tüm Anketler

HAVA DURUMU - ORDU

ORDU

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ

»Aktif 93  
»Bugün 710  
»Toplam 1132920  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.80.38.5
» Bu sitemizi ziyaretiniz

Her hakkı Ordu Çaybaşılılar Derneğine aittir izinsiz kullanılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi